Deathchase
© 1983 Micromega

Strávil jsem týden na horách. Zní to idylicky, ale situace se až tak ideálně Nahrávací obrazovka - hezká, že? nejevila. Bylo sice krásné počasí, jenže až moc a sníh mizel před očima. Navíc mě i ve výšce jednoho kilometru nad mořskou hladinou dostihl chřipkový vir. Ovšem ještě předtím, než jsem ulehl, absolvoval jsem procházku v bukovém lese. A ten les mi dal vzpomenout na další klasickou hru.

Deathchase má jednoduchý, ale neotřelý nápad. S vaší motorkou se snažíte kličkovat mezi stromy a přitom ještě dohnat dva jiné motorkáře a sestřelit je ze sedla (že jsou na dostřel indikuje blikající čtvereček u slova Range v dolní části obrazovky pod nejvyšším score). Podaří-li se vám to, mise se opakuje s tím rozdílem, že den se promění v noc a světlo ve tmu...

Jste-li úspěšní i pod hvězdami (pouze obrazně, ve hře žádné nejsou), pokračujete vesele dalším dnem, tentokráte ovšem v hustším lese. Život vám Denní pronásledování odebere náraz do stromu, ze strany vašich soupeřů vám nijaké nebezpečí nehrozí. Tito dva jezdci (modrý a žlutý) nejsou však jediní, na kom můžete pilovat svou mušku. Na obzoru se střídavě objevuje ještě helikoptéra a tank, za jejichž zasažení dostává hráč extra body. Shrneme-li to tedy, Deathchase je neobvyklý simulátor motocyklu, se kterým hráč projíždí ve dne v noci stále více houstnoucím lesem pronásledujíce blíže nespecifikované nepřátele, jež je třeba sestřelit.

Zpracování této hry je jednoduché a odpovídá datu jejího vzniku. Grafika ani zvuky (a úplně chybějící hudba už samozřejmě vůbec ne) nejsou žádným skvostným výtvorem. Důležité na grafice je, že i malé dítě pozná "o co jde" a vidí kmeny stromů a ne třeba šílencem náhodně rozestavěné telegrafní sloupy. A plusem vyplívajcím z jednoduchosti hry byla i krátkost celého programu, která nám hráčům šetřila nervy drásané příšerným zvukem při nahrávání z kazety. Hratelnost Deathchase je výborná a já mu nikdy nezapomenu, jak bravurně zaměstnával na dlouhé okamžiky moje bratrance a sestřenice, když nás před dávnými dobami ctily svými návštěvami. A pro podvodníky ještě poke - adrese 26463 přiřaďte hodnotu 0. Howgh!

Download