Nebulus
© 1987 Hewson

V roce 1987 spatřila světlo světa vedle legendárního Exolona další zajímavá hra pod hlavičkou firmy Hewson. I když jejím autorem není geniální Raffaele Cecco, stojí také určitě První level - zatím pohoda za zmínku. Nebulus je totiž podle mého velice originální, což můžete sami posoudit po přečtení následujících řádků.

Vaším hrdinou je zajímavá, docela vesele působící, kreatura. Ovládáte tělíčko s dvěma silnýma nohama, čumákem, obrovskýma těkavýma očima a malým ocáskem. A toto individum se ocitá ve vodním světě plném nad hladinu vysoko tyčících se věží, které pro něj znamenají jakési "sběratelské objekty". Brázdí totiž se svojí ponorkou vodní masy a jakmile narazí na základy nějaké takové věže, vynoří se nad hladinu a snaží se na ní vystoupat. To ovšem není vůbec nic jednoduchého. Věže jsou vysoké a úžké, což znamená, že cesta nahoru vede pouze vnějškem. Ve věžích jsou sice jakési dveře, ty ovšem slouží pouze k přesunu na druhou stranu. Chodníčky po obvodu věží nejsou zrovna v nejlepším stavu, některé jejich úseky se propadávají a dají se překonat pouze skokem. Navíc se všude na věži zdržují různé objekty, které se buď dají sestřelit (no, spíš vykopáváte nějaké kuličky než střílíte) nebo jsou nezničitelné a musíte se jim na své cestě k vrcholu vyhnout. Pokud se vám to nepodaří, shodí vás z chodníku dolů, čímž se vracíte na spodnější plošinu a musíte daný úsek absolvovat znovu. Občas kolem věže v různých výškách prolétávají jakési vrtulovité předměty, které vás také shazují níže. Spadnete-li do vody, přicházíte o život a začínáte znovu u paty dané věže. O život přijdete i po uplynutí časového limitu přiděleného k pokoření věže. Podaří-li se vám dosáhnout vrcholu (věže, Tak tohle už je čtvrtá věž samozřejmě), přesunete se s vaší ponorkou k další a náročnější věži.

Nebulus má skvělou grafiku a hlavně animaci. Vaše postava je stále ve středu obrazovky a při jejím pohybu se mění vše okolo, což představuje hlavně otáčení věže kolem své osy. A to je vyvedeno skutečně reálně a hráč získává pocit, že má na obrazovce před sebou cihličkovaný 3D model. Hudba je v úvodním menu a při startu levelu, v samotné hře není, zde je ale na druhou stranu velký počet zvuků, takže tam ani nechybí. Obtížnost Nebuluse je vysoká, ale to byla téměř u všech her na Spectru. A navíc, na trénování máme POKE - pro nekonečné životy změňte hodnotu adresy 32921 na 0 a pro neubíhající čas hodnotu adresy 43650 taktéž na 0.

Na závěr něco pro odpůrce emulátorů. V roce 1988 vyšla pod jménem Tower Toppler konverze na PC (ha, ha v tomhle roce jsem dostal od rodičů - ještě jednou dík mami, dík tati - Didaktika). Hra je vcelku naprosto stejná včetně designu jednotlivých levelů. Kromě změny názvu je tu však ještě jeden rozdíl - mezi jednotlivými levely je vsunuta akční mezihra, kdy s vaší ponorkou během přesunu k další věži střílíte a sbíráte ryby, za něž dostáváte body. Jo, a je to v CGA grafice, takže na koukání nic moc, ale zábava zůstala, a to je důležité. Stáhnout si to můžete třeba z Ruska.

Download