Tapper
© U.S. Gold

Asi nemá cenu se vás ptát, zda-li jste někdy navštívili zařízení restauračního typu. A možná se vám tam stalo, že jste s obsluhou nebyli zrovna spokojeni. Zkusili jste ovšem někdy být na druhé straně barikády a plnit přání (a půlitry) Úvodní obrazovka několika zákazníků najednou? A co takhle si to otestovat alespoň na počítači.

"Jste horečnatý barman snažící se udržet nikdy nekončící příliv zákazníků stále osvěžený. Vrháním sodovky, sbíráním tuzérů a odhadováním, kterou sodovku vzal bandita do ruky. Když není práce, zkusíte jiný ze čtyř různých barů, každý s jiným bláznivým osazenstvem. Stále posílejte sodovku zákazníkům, ale ne moc zbrkle nebo sklouzne z baru a žádný barman přece neháže pití na zem. Dávejte pozor na prázdné sklenice, které někteří zákazníci vrhají zpět k vám." Tak tohle byl můj osobní volný překlad instrukcí přímo ze hry. Buď jsem hodně špatný angličtinář nebo jsou ty instrukce na nic, ale mě přijdou ne moc smysl dávající. Akorát jsem se po několika letech hraní dozvěděl, že nečepuju pivo... (to je fakt zklamání).

Tak já se vám pokusím tuhle hru opsat z mého pohledu. Opravdu se ocitáte v roli výčepního v jednom baru. Zde jsou čtyři barové stoly a čtyři pípy, mezi kterými se přesouváte a obsluhujete žíznivé zákazníky. Někdy si zákazník obdržený nápoj vezme s sebou a dál se o něj nemusíte starat, jindy je mu jeden málo a poté, co ho vypije, pošle vám prázdnou sklenici zpět a dožaduje se další rundy. Můžou tedy nastat tři situace, kdy přijdete o váš život: 1. nestihnete obsloužit žíznivce, než dojde až k vám na konec baru, 2. poslali jste nápoj navíc, který si nikdo nevzal a ten se rozbije o zeď na druhé straně baru a 3. nechytíte prázdnou skleničku poslanou vám zpět štamgastem. Na tyto prázdné skleničky nemusíte nečinně čekat na konci baru, ale můžete jim vyjít naproti, pokud zrovna nemáte nic jihého na práci (nebojte, často se vám to stávat nebude). Stejným způsobem si můžete dojít pro spropitné (vypadá to jako Holky už to rozbalily činka, ale ta nedává moc smysl), které na baru nechá zákazník, jež byl velice rychle obsloužen. V praxi to většinou znamená, že jste omylem poslali jeden drink navíc, ale naštěstí se objeví nový zákazník, který se perlivého nápoje rád ujme. Pokud dyško seberete, na chvíli se v baru objeví párek lepých tanečnic, které svým výkonem mohou připoutat pozornost některých pijanů. Tak od nich máte na několik krátkých okamžiků pokoj. Daří-li se vám obsluha tak, že všichni uspokojení zákazníci zmizi z baru, postupujete do dalšího kola. Po zvládnutí určitého počtu kol (ten se odvíjí od daného levelu) změníte lokál, tedy level, které jsou celkem čtyři - úvodní kovbojský, v druhém podle instrukcí obsluhujete sportovce, ve třetím potkáte milé punkrockery a ve čtvrtém naléváte samotným mimozemšťanům. Před každým levelem je ještě akční mezihra s neskrývanou reklamou na jeden nejmenovaný nápoj. Jedná se vlastně o obdobu skořápek, kdy musíte vybrat jeden zloduchem nenapěněný nápoj.

Tapper je hra s originálním nápadem, jednoduchým a účelným zpracováním a líbivým kabátem. Já vím, trochu stručné hodnocení, ale berte to tak, že pokud se tady na těchto stránkách nějaká hra objeví, určitě stojí podle mého za zahrátí. A oporou pro toto tvrzení může být i fakt, že na Internetu se toulá (tuším, že freewarová) předělávka této hry na pecko. A kdyby jste se náhodou chtěli podívat na ty ufouny a nestačily by vám životy, zkuste POKE - hodnotu adresy 33233 změňte na 182.

Download